ecoute telephonique ligne fixe Comment installer Application iphone Espionner un téléphone portable sans logiciel click Pirater iphone avec ip Espionner le Whatsapp application Espion gps telephone gratuit Activer article source Logiciel espion freeware Pirater whatsapp suisse Surveiller le Logiciel pour Logiciel Localiser un telephone avec cydia Tracker par Localisation Localiser iphone avec un numero link Retrouver son mot de passe portable click the following article Comment espionner les sms de son conjoint gratuitement Comment pirater un wifi avec telephone Pirater imei iphone 8 here Logiciel espionnage informatique Localiser un see more Espionner un téléphone a distance como saber a localização da pessoa pelo numero do celular como identificar numero restrito vivo broma localizador movil

راهنمای خواندن آزمایش

راهنمای خواندن برگه‌های آزمایش پزشکی

بسیاری از افراد علاقه‌مندند از معنا و مفهوم حروف اختصاری که در برگه آزمایششان نوشته شده مطلع گردند و بدانند که حروف به چه آزمایشاتی اشاره دارد و به چه دلیل پزشکشان برای آنها یا عزیزانشان در خواست نموده است. این نوشته راهنمای کمابیش مفیدی در همین زمینه در اختیارتان قرار می دهد.

 

 

آزمایش CBC

آزمایش CBC (شمارش کامل خون)، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین آزمایشاتی است که می‌تواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن باشد. هنگامی که این آزمایش از طرف پزشک معالج درخواست میشود، نمونه خون از بیمار گرفته میشود تا چندین آزمایش که زیر مجموعه شمارش کامل خون است و در جدول زیر به آنها اشاره شده، انجام گیرد.

 

علامت اختصاري

عنوان آزمايش

مفهوم

آزمایش

C.B.C

Compelete Blood Count

شمارش کامل خون

1

W.B.C

White Blood Count

شمارش تعداد گلبولهاي سفيد خون

2

R.B.C

Red Blood Count

شمارش تعداد گلبولهاي قرمز خون

3

Hb

Hemoglobin

میزان هموگلوبین خون

4

HCT

Hematocrit

هماتوكريت

5

M.C.H

Mean corpuscular Hemoglobin

وزن متوسط هموگلوبين

6

M.C.V

Mean corpuscular volume

حجم متوسط هموگلوبين

7

M.C.H.C

Mean corpuscular hemoglobin concentration

درصد وزن متوسط هموگلوبين

8

R.D.W

Red cell distribution width

گستره توزیع گلبولهای قرمز

9

PLT

Plateletes

تعداد پلاکتهای خون

10

ESR

Erytrocyte Sedimentation Rate

میزان رسوب گلبول های قرمز

 

نکته: در این آزمایش ناشتایی لزومی ندارد و در هر زمانی از روز میتوان انجام داد. فقط قبل از آزمایش مریض باید آرامش داشته باشد، زیرا اضطراب روی تعداد گلبولهای سفید اثر مستقیم دارد.

 

 

 

 

هموگلوبین در آزمایش CBC

هموگلوبین (Hb)، پروتئینی در گلبولهای قرمز خون است که رنگ قرمز خون را سبب میشود.

 

 

کار آن این است که اکسیژن را از ریهها به بافتهای بدن میبرد و دی اکسید کربن را از بافتها به ریهها برمیگرداند. در مولکول هموگلوبین، آهن وجود دارد تا این حمل و نقل را انجام دهد.

 

 

میزان طبیعی هموگوبین خون

میزان طبیعی هموگلوبین بستگی به سن و جنس فرد دارد.

سن

میزان هموگلوبین

(گرم در دسی لیتر)

نوزاد

17 تا 22

نوزاد یک هفته

15تا 20

نوزاد یک ماهه

11 تا 15

کودک

11تا 13

بزرگسالان مرد

14تا 18

بزرگسالان زن

12تا 16

کاهش هموگلوبین خون نشانه چیست؟

کاهش هموگلوبین نشان دهنده کم خونی است.

گاهی کم خونی در اثر از دست رفتن خون یا خونریزی ایجاد میشود. خونریزی ممکن است حاد باشد یعنی در اثر جراحات، تصادفات، عمل جراحی، قاعدگی و ..... به وجود آید که فرد از بروز آنها آگاه است و میتواند از ادامه آن جلوگیری کند.

ولی در برخی موارد کمخونیهایی بوجود میآید که ممکن است فرد مدتها از آنها آگاه نباشد و به اصطلاح مزمن شده و بتدریج باعث بروز ناراحتی در فرد گردد. از جمله مهمترین آنها در کشورمان کمبود مواد مغذی لازم برای خونسازی مثل آهن، فولات و ویتامینB12 ، زخمها انگلها یا سرطانهای دستگاه گوارش که منجر به عدم جذب مواد مغذی میشوند، مصرف برخی داروها مثل داروهای سرکوب ایمنی مثل کورتون یا داروهای شیمی درمانی و ...... . از علل دیگر کم خونی غیرطبیعی بودن هموگلوبین است که در برخی بیماریهای ارثی مثل کم خونی داسی شکل و تالاسمی اتفاق میافتد. گاهی بیماری اکتسابی است مانند مسمومیت با سرب، فقر ویتامین ها، سیروز کبدی کم کاری تیروئید.

برای درمان کم خونی و کاهش هموگلوبین، باید علت آن بررسی و رفع شود.

علل افزایش هموگلوبین خون

هرگونه کاهش اکسیژن مانند: زندگی در ارتفاعات، آلودگی هوا، سیگار، یا کم شدن آب بدن و گرمازدگی .

برخی از علل نادر دیگر عبارتند از: نارسایی ریوی و قلبی پیشرفته، بیماری مغز استخوان به نام پلی سیتمی ورا ، تومورهای خاص، استفاده از اریتروپویتین توسط ورزشکاران برای دوپینگ.

 

 

هماتوکریت (HCT) در آزمایش CBC

هماتوکریت همیشه به صورت درصد بیان می شود؛ برای مثال هماتوکریت 45 درصد نشان میدهد که در 100 میلیلیتر خون، 45 میلیلیتر گلبولهای قرمز خونی وجود دارد.

 

میزان طبیعی هماتوکریت خون

میزان طبیعی هماتوکریت بستگی به سن و جنس فرد دارد.

سن

میزان هماتوکریت (درصد)

نوزاد

55 تا 68

نوزاد یک هفته

47 تا 65

نوزاد یک ماهه

37 تا 49

نوزاد سه ماهه

30 تا 36

کودک یک ساله

29 تا 41

کودک 10 ساله

36 تا 40

بزرگسالان مرد

42 تا 54

بزرگسالان زن

38تا 46

کاهش هماتوکریت خون نشانه چیست؟

کاهش هماتوکریت نشان دهنده کاهش گلبولهای قرمز خون و کم خونی میباشد.

بسیاری از عللی که باعث کاهش هموگلوبین میشوند، باعث کاهش هماتوکریت نیز میشوند، مانند خونریزی یا انواع کمخونیها. ولی برخی اوقات نیز عواملی که بتواند میزان گلبولهای سفید یا پلاسمای خون را افزایش دهد، میتواند درصد گلبولهای قرمز را کم کند. از جمله: بالا رفتن تعداد گلبولهای سفید خون در اثر عفونت، سرطانهای خون و زیاد شدن آب بدن.

افزایش هماتوکریت خون نشانه چیست؟

افزایش هماتوکریت نشاندهنده زیاد بودن گلبولهای قرمز خون میباشد. هر عاملی که باعث کمبود اکسیژن شود، مانند زندگی در ارتفاعات ، استعمال هر گونه دخانیات از جمله سیگار و قلیان، آلودگی هوا، کم آبی بدن و گرمازدگی. برخی علل نادر مانند بیماری ریوی، بیماری قلبی مادرزادی، تولید بیش از حد گلبولهای قرمز، تومورهای خاص و ....... .

برای درمان کاهش هماتوکریت و هموگلوبین، نیاز به تزریق داخل وریدی آهن و یا خون است.

برای درمان افزایش هماتوکریت، نیاز به خارج کردن خون از بدن است. این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا بالا رفتن هماتوکریت باعث می شود خون بیش از حد غلیظ شده و فشار بیش از حد روی قلب و عروق متحمل گردد.

پزشک متخصص تشخیص میدهد که شما از چه روشی برای درمان استفاده کنید.

البته در این مقوله، توصیههای تغذیهای وجود دارد که در همین سایت مورد بررسی قرار میگیرد.

 

 • گلبولهای قرمز
  این سلول ها کوچک (8 میکرومتر) جزو کوچکترین سلولهای بدن هستند و 25% کل سلولهای بدن را شامل می­شوند. افزایش و کاهش آنها نشان دهنده پرخونی یا کم خونی است.

 

 

گلبولهای سفید
گلبولهای سفید نقش دفاعی در بدن را بر عهده دارند. در برگه آزمایش تعداد نوتروفیلها ، بازوفیلها و ائوزینوفیلها و مونوسیتها ذکر می شود . 60 – 70 درصد گلبولهای سفید از نوتروفیل ها تشکیل شده است . افزایش انها می تواند نشان دهنده لوسمی یا سرطان خون باشد .

 

 

ESR
مقدار رسوب گلبولهای قرمز است و یک آزمایش عمومی برای بسیاری از ناهنجاری ها است . عوامل مختلفی بر ESR تاثیر دارند . مثلا فیبرینوژن پلاسما و گلوبولین ها و کلسترول درجه رسوب را زیاد و آلبومین پلاسما و لیسیتین درجه رسوب را کاهش می دهد . تغییرات مرفولوژی هم بر ان اثر میگذارد .

 

 

اندیسهای گلبول قرمز ( MCHC, MCH, MCV )

این اندیسها به ترتیب نشان دهنده اندازه متوسط گلبولهای قرمز خون (هماتوکریت تقسیم بر شمارش گلبولهای قرمز) ، میزان متوسط هموگلوبین درون گلبولهای قرمز خون (غلظت هموگلوبین تقسیم بر شمارش گلبولهای قرمز) و درصد هموگلوبین موجود در داخل گلبول قرمز (غلظت هموگلوبین تقسیم بر هماتوکریت) است.

تغییرات این اندیسها به همراه گزارش شکل و اندازه گلبولهای قرمز در زیر میکروسکوپ، به پزشک در تشخیص افتراقی انواع کم خونی (مثلا کم خونی فقر آهن و کم خونی ناشی از نقص ژنتیکی هموگلوبین یا تالاسمی) و همچنین سایر مشکلات خونی به خصوص غربالگری قبل از ازدواج کمک میکند. اگر پزشک به وجود هر یک از بیماریها شک کند، با انجام آزمایشات تکمیلی، تشخیص نهایی را خواهد داد.

انواع گلبول­های خون

 

 

 

پلاکتها Platelets

پلاکتها نقش مهی در انعقاد خون ایفا میکنند. زمانی که بدن زخم و دچار خونریزی میشود، این پلاکتها هستند که موجب انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی میشوند. میزان نرمال آن بین 150 تا 450 هزار در هر میلی لیتر خون است.

کم بودن میزان آن ها موجب کند شدن سرعت انعقاد خون و طولانی شدن زمان خونریزی میشود و میزان بالای آنها ممکن است سبب انعقاد خون به طور ناخواسته در اندامهایی شود که نباید این اتفاق رخ دهد. به عنوان مثال کسانی که دارای میزان بالایی پلاکت میباشند، احتمال ایجاد لخته در عروق بیشتر است. البته عوامل دیگری نیز در ایجاد لخته در عروق موثرند که در جای خود بیان میود.

علل کاهش پلاکتها: عفونتهای ویروسی، مصرف برخی داروها از قبیل استامینوفن، کویندین و غیره، اختلالات سیستم ایمنی، سرطان خون و یا غدد لنفاوی، شیمی درمانی و پرتو درمانی.

علل افزایش آنها: وجود برخی سرطانها، بیماری آرتریت روماتوئید، التهاب روده و لوپوس، کم خونی فقر آهن، کم خونی همولیتیک و غیره.

بخش غربالگری وسلامت جنین

کاربران آنلاین

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

جدیدترین متدهای ازمایشگاهی

تماس با ازمایشگاه ارغوان

ساعات کاری :شنبه تا پنجشنبه هفت صبح تا هفت شب
ادرس:اشرفی اصفهانی.بلوارپیامبر.روبروی درب شرقی بیمارستان پیامبران.خیابان گلدشت ساختمان اریا طبفه اول
تلفن:۴۴۹۷۵۳۵۸ تلفکس : ۴۴۹۷۵۳۹۳

۰۹۱۲۹۳۶۳۸۹۰

۰۹۱۲۲۶۰۷۱۶۳

 

صفحه اصلی
ی-ازمایشگاsای-خواندaنین هماتولوژی
 • بخش غربالگری
 • بخش غربالگریجوابدهی
 • "menu-item" > خونریاماu-item active parent ">معرفی ازمایشگاه
  بیمه های تامین اجتماعی
 • بانک رفاه
 • بانک رفاهبانک ملیبانک رفاهتماس باما" class="mene"item">گالری تصاویر
  گالری تصاویر >واع س آرخواندitem active parent اکass="mشهای-ازمایشگشگاه.html" cclass="cnu-item last" >تماس باما